ای کاش خانمم امشب خونه مادرش بماند!

ای کاش خانمم امشب خونه مادرش بماند!

شما یک زوج هستید و نسبت به شریک زندگی تان مسئولیت و تعهداتی دارید حتی اگر بخشی از این تعهدات را خوشایند ندانید. اگر راه محبت و عشق ورزیدن به همسرتان را بلد نباشید همیشه نگران خواهید بود چون شما خوب می‌دانید او از چشمه محبت شما سیراب نمی‌شود. تشنه محبت همدیگر بودن، دور بودن را حتی برای ساعتی سخت و دشوار می سازد…

زندگی مشترک، سفر مجردی، دوران مجردی، خوشبختی، زن و شوهر، خانواده ایرانی، عشاق موفق

جوان سر به هوا و بی مسئولیتی که تا دیروز تا لنگ ظهر می خوابید و بیشتر اوقاتش را با دوستانش و یا در دنیای مجازی سپری می کرد اکنون وارد دنیای جدید متاهلی شده است که ویژگی هایی متفاوت با دوران مجردی دارد.

شما یک زوج هستید و نسبت به شریک زندگی تان مسئولیت و تعهداتی دارید حتی اگر بخشی از این تعهدات را خوشایند ندانید. اگر راه محبت و عشق ورزیدن به همسرتان را بلد نباشید همیشه نگران خواهید بود چون شما خوب می‌دانید او از چشمه محبت شما سیراب نمی‌شود. تشنه محبت همدیگر بودن، دور بودن را حتی برای ساعتی سخت و دشوار می سازد.

 تاثيري كه گروه‌هاي دوستي بر شخصيت افراد مي‌گذارند باعث مي‌شود كه چنین روابطی اهميت زيادي پيدا كنند. حضور در گروه‌هاي دوستي نوعي از رفتار و عمل را ايجاب مي‌كند كه بعضي از آنها در تضاد با دوران زندگي مشترك فرد قرار مي‌گيرند.

زندگی مشترک مفهومی را به ذهن متبادر می کند که هر اتفاق یا عملی در این زندگی صورت می گیرد باید به طور قطع دونفره باشد و هیچ کدام حق ندارند به طور فردی برای مدت زمان کوتاه و حتی ساعتی زندگی کنند. این تفکر اشتباه در زوجین بویژه در زنان رفته رفته مشکلاتی را با خود به همراه دارد. یکی از مسائلی که زوجین به سختی با آن کنار می آیند و حتی گاهی به هیچ طریقی آن را نمی پذیرند سفر مجردی و دوستی های مجردی است.

دوستي‌هاي مجردي در دوران متاهلي
سميرا 23 ساله، 2 سال از زندگي مشتركش مي‌گذرد و مشكلات ريز و درشتي كه در اين 2 سال پشت سر گذاشته است او را كلافه كرده‌اند. او در اين باره مي‌گويد: «من و همسرم قبل از ازدواج شش ماهي با هم آشنايي داشتيم، اختلاف‌هاي ما در دوران آشنايي و حتي دوران نامزدي و عقد هم وجود داشتند، من نمي‌توانستم با اين همه رفيق بازي‌هايش كنار بيايم و قول داده بود كه بعد از ازدواج شرايط عوض شود. چند ماهه اول شرايط خوب بود ولي بعد از مدتي همه‌چيز به هم ريخت. تا ديروقت در خانه دوستانش مي‌ماند و من مجبور هستم يا به خانه پدرم بروم يا بگويم كه خواهرم پيشم بيايد. اين شرايط نه تنها خود من بلكه خانواده‌ام و حتي خانواده خودش را هم كلافه كرده است. بيشتر اوقات با دوستانش به مسافرت مي‌رود و همين باعث مي‌شود كه نتوانيم يك قرار مسافرت با خانواده هايمان بگذاريم». او ادامه مي‌دهد: «مشكل من فقط زماني كه با دوستانش مي‌گذارد نيست، بسياري از آنها افراد مجرد و بي‌بند و باري هستند و همين باعث شده كه رفتارش هم خيلي عوض شود. خيلي بي‌اعتنا شده است و اگر هم چيزي بگويم دعوايمان مي‌شود». تا چند دهه قبل قسمت عمده‌اي از روابط افراد حول محور روابط خانوادگي مي‌چرخيد اما در عصر حاضر گروه‌هاي دوستي در محور اصلي روابط افراد قرار گرفته‌اند و روابط با اين گروه‌ها عمق بيشتري پيدا كرده است و تا ساليان طولاني ادامه مي‌يابد. تاثيري كه گروه‌هاي دوستي بر شخصيت افراد مي‌گذارند باعث مي‌شود كه چنین روابطی اهميت زيادي پيدا كنند. حضور در گروه‌هاي دوستي نوعي از رفتار و عمل را ايجاب مي‌كند كه بعضي از آنها در تضاد با دوران زندگي مشترك فرد قرار مي‌گيرند. زماني كه فرد زندگيش را با ديگري شريك مي‌شود ديگر نمي‌تواند در تصميم‌گيري خودخواهانه و بدون در نظر گرفتن طرف مقابلش عمل كند. عاقبت تصميم‌گيري‌هاي خودخواهانه چيزي جز اين نمي‌شود كه هر ساله آمار طلاق چند درصدي از سال قبل بالاتر مي‌رود. از آنجايي هم كه اين روزها نسخه‌هاي جديد طلاق مانند طلاق عاطفي و طلاق توافقي به‌شدت رواج پيدا كرده‌اند با نخستين اختلافي هم كه پيش مي‌آيد آنها با كمترين تلاش براي حفظ زندگي مشترك‌شان به در دسترس‌ترين گزينه رجوع مي‌كنند و از يكديگر جدا مي‌شوند.

آیا خانواده شما خوشبخت است ؟
بعضی ها فکر می کنند همین که با همسر و فرزندشان مشکل آنچنانی ندارند و صدای داد و بیدادشان، گوش فلک را کر نمی کند،

 در خانواده های خوشبخت، بودن با یکدیگر را هر جایی که ممکن باشد، همچون میهمانی، مسافرت، خرید، پارک و حتی در مراسم سوگواری و به خاک سپاری به بودن با دیگران، ترجیح می‌دهند.

خانواده سالمی دارند. آنها تصور می کنند، اگر اهل اعتیاد نیستند و تا به حال پایشان به پاسگاه پلیس و دادگاه کشیده نشده، پس جزو خانواده های سالم این مملکت هستند. درستی یا نا درستی تصورشان با خودشان، اما روانشناسان، ویژگی های دیگری را در مورد یک خانواده سالم عنوان کرده اند.

ببینید خانواده تان ویژگی های زیر را دارد:                         
1- در خانواده های سالم، زن و مرد برای دیدن و رسیدن به یکدیگر لحظه شماری می کنند، ساعتی که مرد از یک روز شلوغ کاری، به خانه بر می گردد، برای زوج های خوشبخت و سالم ، ساعت اوج روز است، دلشان می تپد و خودشان را برای دیدن یکدیگر آماده می کنند، در صورتی که در خانواده های با سطح سلامت پایین تر، زن و شوهر به سفر رفتن و یا میهمانی رفتن یکدیگر به صورت جدا جدا، علاقه دارند و دائم می گویند: خدا کند امشب شوهرم دیر بیاید و یا ای کاش خانمم امشب خونه مادرش بماند!

2-در خانواده های خوشبخت، احترام وجود دارد، در ارتباطات گفتاری و غیرگفتاری و همین طور درخواست نیازها و پاسخ به آن ها و ارائه سرویس و برخورد با یکدیگر به گونه ای است که دارای استاندارد ادب و حرمت و با وجود صمیمیت، مدیریت و حرف شنوی از بزرگ ترها و در نظر گرفتن موقعیت کوچک ترها در یک مجموعه، رعایت گشته و لحاظ می شوند.

3-در خانواده های خوشبخت، بودن با یکدیگر را هر جایی که ممکن باشد، همچون میهمانی، مسافرت، خرید، پارک و حتی در مراسم سوگواری و به خاک سپاری به بودن با دیگران، ترجیح می دهند. در صورتی که خانواده های غیرسالم، مرد خانواده بیشتر به برنامه های مجردی مردانه، کشش و رغبت نشان می دهد و زن خانواده بیشتر به میهمانی و دوره ها و مسافرت های زنانه و غیرخانوادگی، علاقه نشان می دهد.


منابع : مجل سبک زندگی/ افکار نیوز / فردا نیوز
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =